Jumaat, 9 Februari 2024 | 11:22am
Itali hadir sebagai juara Euro 2024. - Foto AGENSI
Itali hadir sebagai juara Euro 2024. - Foto AGENSI
Perancis tampil sebagai juara Piala Dunia 2018 dan naib juara pada edisi 2022. - Foto AGENSI
Perancis tampil sebagai juara Piala Dunia 2018 dan naib juara pada edisi 2022. - Foto AGENSI

Itali, Perancis diundi satu kumpulan

PARIS: Juara Euro 2020, Itali dan naib juara Piala Dunia 2022, Perancis diundi dalam satu kumpulan untuk kejohanan Liga Negara-Negara UEFA.

Itali dan Perancis berada dalam Kumpulan 2 Liga A bersama-sama Belgium serta negara haram Israel.

Jerman dan Hungary, yang berada dalam kumpulan sama di Euro 2024, sekali lagi diundi bersama dalam Kumpulan 3 yang turut dibarisi Belanda serta Bosnia.

Juara edisi lalu, Sepanyol akan bertemu Denmark, Switzerland dan Serbia dalam Kumpulan 4.

Buat pertama kali, peringkat suku akhir Liga Negara-Negara akan diadakan, dengan dua pasukan teratas setiap kumpulan Liga A akan layak.

Dalam Liga B, England dan Ireland diundi bersama di Kumpulan 2 bersama Finland serta Greece. Ini adalah kali pertama England beraksi di Liga B selepas prestasi hambar pada edisi sebelumnya.

Russia tidak dibenarkan menyertai kejohanan kerana serangan ke atas Ukraine.

Liga Negara-Negara turut menawarkan kelayakan ke Piala Dunia 2026 bagi zon Eropah. Empat pemenang kumpulan terbaik yang tidak berada dalam kelompok dua terbaik kumpulan pusingan kelayakan Piala Dunia akan mara ke peringkat play-off.

Liga A

Kumpulan A1: Croatia, Portugal, Poland, Scotland

Kumpulan A2: Itali, Belgium, Perancis, Israel

Kumpulan A3: Belanda, Hungary, Germany, Bosnia

Kumpulan A4: Sepanyol, Denmark, Switzerland, Serbia

Liga B

Kumpulan B1: Rep Czech, Ukraine, Albania, Georgia

Kumpulan B2: England, Finland, Ireland, Greece

Kumpulan B3: Austria, Norway, Slovenia, Kazakhstan

Kumpulan B4: Wales, Iceland, Montenegro, Turkey

Liga C

Kumpulan C1: Sweden, Azerbaijan, Slovakia, Estonia

Kumpulan C2: Romania, Kosovo, Cyprus, Lithuania/Gibraltar*

Kumpulan C3: Luxembourg, Bulgaria, Ireland Utara, Belarus

Kumpulan C4: Armenia, Faroe Islands, Macedonia Utara, Latvia

Liga D

Kumpulan D1: Lithuania/Gibraltar*, San Marino, Liechtenstein

Kumpulan D2: Moldova, Malta, Andorra

(*Lithuania dan Gibraltar akan mengharungi play-off bulan depan)

- REUTERS

Berita Harian X