Sabtu, 20 November 2021 | 6:00pm

LANGSUNG keputusan PRN Melaka

MELAKA: Proses pengundian Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka, tamat pada jam 5.30 petang tadi dan ketika ini, proses kiraan kertas undi sedang berjalan di 217 pusat mengundi.

Berita Harian (BH) membawa laporan langsung proses kiraan undi dan keputusan PRN Melaka daripada petugas kami, Ahmad Naim Tahir, Badrul Hizar Ab Jabar, Ekhwan Haque Fazlul Haque, Mohd Nasaruddin Parzi, Ahmad Suhael Adnan, Amir Mamat, Nazri Abu Bakar, Hassan Omar, Nuraliawati Sabri, Asyraf Hamzah dan Syafeeq Ahmad di beberapa pusat pengundian dan penjumlahan undi.

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

KEPUTUSAN RASMI

 KERUSIPARTIYANG MENANG
 N1 Kuala LinggiBN-UMNOROSLI ABDULLAH
 N2 Tanjung BidaraBN-UMNODATUK SERI AB RAUF
 N3 Ayer LimauBN-UMNODATUK HAMEED BASHEER
 N4 LenduBN-UMNODATUK SERI SULAIMAN MD ALI
 N5 Taboh NaningBN-UMNOZULKIFLEE MOHD ZIN
 N6 RembiaBN-UMNODATUK MUHAMMAD JAILANI KHAMIS
 N7 GadekBN-MICP SHANMUGAM
 N8 Machap JayaBN-MCANGWE HEE SEM
 N9 Durian TunggalBN-UMNOZAHARI ABD KALIL
 N10 AsahanBN-UMNOFAIRUL NIZAM ROSLAN
 N11 Sungai UdangPN-BERSATUDR MOHD ALEEF YUSOF
 N12 Pantai KundorBN-UMNOTUMINAH KADI @ MOHD HASHIM
 N13 Paya RumputBN-UMNODATUK RAIS YASIN
 N14 KelebangBN-MCADATUK LIM BAN HONG
 N15 Pengkalan BatuBN-UMNODATUK KALSOM NOORDIN
 N16 Ayer KerohPH-DAPKERK CHEE YEE
 N17 Bukit KatilPH-AMANAHADLY ZAHARI
 N18 Ayer MolekBN-UMNODATUK RAHMAD MARIMAN
 N19 KesidangPH-DAPSEAH SHOO CHIN
 N20 Kota LaksamanaPH-DAPLOW CHEE LEONG
 N21 DuyongBN-UMNOMOHD NOOR HELMY ABDUL HALEM
 N22 Bandar HilirPH-DAPLENG CHAU YEN
 N23 Telok MasBN-UMNODATUK ABDUL RAZAK ABDUL RAHMAN
 N24 BembanPN-BERSATUDR MOHD YADZIL YAAKUB
 N25 RimBN-UMNODATUK KHAIDHIRAH ABU ZAHAR
 N26 SerkamBN-UMNODATUK ZAIDI ATTAN
 N27 MerlimauBN-UMNODR MUHAMAD AKMAL SALEH
 N28 Sungai RambaiBN-UMNOSITI FAIZAH ABDUL AZIS

KEDUDUKAN TERKINI BAGI DEWAN UNDANGAN NEGERI MELAKA:

  • Barisan Nasional (BN) - 21 kerusi
  • Pakatan Harapan (PH) - 5 kerusi
  • Perikatan Nasional (PN) - 2 kerusi

Ikuti portal mini BH di https://www.bharian.com.my/prn-melaka-2021/index.html dan di https://www.myundi.com.my

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

10 malam: Ketua Setiausaha Sekretariat PH, Datuk Seri Saifuddin Nasution Ismail berkata akan meneliti sama ada penerimaan dua individu daripada UMNO sebagai antara punca rakyat menolak PH dalam PRN Melaka.

------------------------------------------------------------------------------------

10 malam: Setiausaha Organisasi Kebangsaan DAP, Anthony Loke mengesahkan PH minta kiraan semula undi di DUN Pengkalan Batu dan Duyong kerana majoriti terlalu kecil.

------------------------------------------------------------------------------------

9.56 malam: Dua lagi Dewan Undangan Negeri (DUN) berjaya dimenangi Barisan Nasional (BN) berdasarkan keputusan tidak rasmi setakat ini, menjadikan jumlah keseluruhan 21 kerusi milik gabungan parti berkenaan.

Kedua-duanya adalah DUN Duyong dan DUN Paya Rumput yang masing-masing dimenangi DAP dan BERSATU di bawah tiket Pakatan Harapan (PH) pada Pilihan Raya Umum ke-14 (PRU-14).

Calon BN, Mohd Noor Helmy Abdul Halem mengungguli saingan tiga penjuru di Duyong, manakala Datuk Rais Yasin berjaya menewaskan pencabar terkuat mewakili PH, Datuk Seri Shamsul Iskandar Mohd Akin daripada PKR di Paya Rumput yang turut ditandingi calon Perikatan Nasional (PN).

------------------------------------------------------------------------------------

9.30 malam: KEPUTUSAN PRN MELAKA 2021 (TIDAK RASMI)

N1 Kuala Linggi - BN - Rosli Abdullah

N2 Tanjung Bidara - BN - Datuk Seri Ab Rauf Yusoh

N3 Ayer Limau - BN - Datuk Hameed Mytheen Samsudin

N4 Lendu - BN - Datuk Seri Sulaiman Md Ali

N5 Taboh Naning - BN - Zulkiflee Mohd Zin

N6 Rembia - BN - Datuk Muhammad Jailani Khamis

N7 Gadek - BN - P Shanmugam

N8 Machap Jaya - BN - Ngwe Hee Sam

N9 Durian Tunggal - BN - Zahari Abd Kalil

N10 Asahan - BN - Fairul Nizam Roslan

N11 Sungai Udang - PN - Dr Mohd Aleef Yusof

N12 Pantai Kundor - BN - Tuminah Kadi@ Mohd Hashim

N13 Paya Rumput - BN - Datuk Rais Yasin

N14 Kelebang - BN - Datuk Lim Ban Hong

N15 Pengkalan Batu - BN - Datuk Kalsom Nordin

N16 Ayer Keroh - PH - Kerk Chee Yee

N17 Bukit Katil - PH - Adly Zahari

N18 Ayer Molek - BN - Datuk Rahmad Mariman

N19 Kesidang - PH - Seah Shoo Chin

N20 Kota Laksamana - PH - Low Chee Leong

N21 Duyong - BN - Mohd Noor Helmy Abdul Halem

N22 Bandar Hilir - PH - Leng Chau Yen

N23 Telok Mas - BN - Datuk Abdul Razak Abdul Rahman

N24 Bemban - PN - Dr Mohd Yadzil Yaakub

N25 Rim - BN - Datuk Khaidhirah Abu Zahar

N26 Serkam - BN - Datuk Zaidi Attan

N27 Merlimau - BN - Dr Muhamad Akmal Saleh

N28 Sungai Rambai - BN - Siti Faizah Abdul Azis

------------------------------------------------------------------------------------

9.21 malam: Pakatan Harapan (PH) mengangkat bendera putih dan memaklumkan keputusan tidak rasmi PRN Melaka menunjukkan rakyat negeri itu memilih Barisan Nasional (BN) untuk menerajui negeri itu.

Ketua Setiausaha PH, Datuk Seri Saifuddin Nasution Ismail, berkata parti itu menghormati keputusan rakyat Melaka yang membuat keputusan melalui peti undi hari ini.

------------------------------------------------------------------------------------

8.50 malam: Keputusan TIDAK RASMI. Pengerusi Perikatan Nasional (PN) Melaka, Datuk Mohd Rafiq Naizamohideen, hampir pasti tewas di Dewan Undangan Negeri (DUN) Telok Mas. Calon BN, Datuk Abdul Razak Abdul Rahman, jauh mendahului dalam persaingan empat penjuru itu dengan 5,897 undi, manakala Mohd Rafiq di tempat ketiga dengan 3,051 undi.

------------------------------------------------------------------------------------

8.51 malam: Keputusan TIDAK RASMI. Calon tunggal MIC, P Shanmugam, menang di DUN Gadek, dengan majoriti tipis 559 undi.

------------------------------------------------------------------------------------

Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) menyusun peti undi dari Pusat Mengundi N16 Ayer Keroh ke Pusat Penjumlahan Rasmi Undi bagi Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka 2021 di Kompleks Japerun Ayer Keroh hari ini. - Foto BERNAMA
Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) menyusun peti undi dari Pusat Mengundi N16 Ayer Keroh ke Pusat Penjumlahan Rasmi Undi bagi Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka 2021 di Kompleks Japerun Ayer Keroh hari ini. - Foto BERNAMA

8.41 malam: Keputusan TIDAK RASMI. BN memperoleh kerusi mencukupi iaitu sekurang-kurangnya 15 kerusi DUN untuk membentuk kerajaan negeri.

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

Suasana di bilik gerakan utama Barisan Nasional, Dewan Seri Chendana - penyokong BN yang bersorak dengan keputusan semasa PRN Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah
Suasana di bilik gerakan utama Barisan Nasional, Dewan Seri Chendana - penyokong BN yang bersorak dengan keputusan semasa PRN Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah

8.11 malam: Barisan Nasional (BN) hampir pasti sudah menguasai sembilan daripada 28 kerusi DUN yang dipertandingkan. DUN berkenaan termasuk Tanjung Bidara, Merlimau, Machap Jaya, Lendu dan Kuala Linggi yang sudah dimenangi BN. Kerusi DUN lain yang hampir pasti menang adalah Telok Mas, Tabuh Naning, Sungai Rambai dan Rim.

------------------------------------------------------------------------------------

8.10 malam: Keputusan tidak rasmi, calon Ketua Menteri Barisan Nasional (BN), Datuk Seri Sulaiman Md Ali menang di Dewan Undangan Negeri (DUN) Lendu, dengan majoriti 3,139 undi.

------------------------------------------------------------------------------------

Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya membawa masuk peti undi pertama yang tiba di Pusat Penjumlahan Rasmi Undi DUN N.15 Pengkalan Batu pada Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka 2021 di Dewan Bistari Ayer Keroh hari ini. - Foto BERNAMA
Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya membawa masuk peti undi pertama yang tiba di Pusat Penjumlahan Rasmi Undi DUN N.15 Pengkalan Batu pada Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka 2021 di Dewan Bistari Ayer Keroh hari ini. - Foto BERNAMA

Barisan Nasional (BN) menang di kerusi DUN Tanjung Bidara selepas calonnya, Datuk Seri Rauf Yusoh menang mengatasi calon PN, Datuk Mas Ermieyati Samsuddin. Rauf menang selepas memperoleh 3,559 undi mengatasi calon pencabar terdekat daripada PN itu, yang memperoleh 3,195 undi, sementara PH, 489 undi.

------------------------------------------------------------------------------------

Suasana di bilik gerakan utama Barisan Nasional, Dewan Seri Chendana yang memaparkan perkembangan jumlah kiraan undi semasa PRN Melaka mengikut Dewan Undangan Negeri. - NSTP/Asyraf Hamzah
Suasana di bilik gerakan utama Barisan Nasional, Dewan Seri Chendana yang memaparkan perkembangan jumlah kiraan undi semasa PRN Melaka mengikut Dewan Undangan Negeri. - NSTP/Asyraf Hamzah

7.50 malam: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN TANJUNG BIDARA, BN menang.

------------------------------------------------------------------------------------

7.40 malam: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Sungai Rambai: BN mendahului
1. Muhammad Jefri Safry (PN) - 1,610
2. Farzana Hayani Mohd Nasir (PH) - 762
3. Nazatul Asyraf Md Dom (PUTRA) - 60
4. Siti Faizah Abdul Azis (BN) - 2,280

Jumlah pengundi: 11,837

------------------------------------------------------------------------------------

Calon Perikatan Nasional Tanjung Bidara, Datuk Mas Ermieyati Samsudin mengundi pada jam 8.08 pagi di Sekolah Kebangsaan Ramuan China Besar China pada PRN Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah
Calon Perikatan Nasional Tanjung Bidara, Datuk Mas Ermieyati Samsudin mengundi pada jam 8.08 pagi di Sekolah Kebangsaan Ramuan China Besar China pada PRN Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah

7.35 malam: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN TANJUNG BIDARA: BN Mendahului
1. Datuk Mas Ermieyati Samsudin (PN-Bersatu) - 2,820
2. Zainal Hassan (PH-PKR) - 416
3. Datuk Seri Ab Rauf Yusoh (BN-UMNO) - 3,140

Jumlah pengundi - 10,133

------------------------------------------------------------------------------------

7.16 malam: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN TANJUNG BIDARA: PN mendahului

1. Datuk Mas Ermieyati Samsudin (PN) - 742

2. Zainal Hassan (PH) - 54

3. Datuk Seri Ab Rauf Yusoh (BN) - 633

Jumlah pengundi: 10,133

------------------------------------------------------------------------------------

7.13 malam: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN KOTA LAKSAMANA: PH mendahului

1. Fong Khai Ling (PN) - 778

2. Low Chin Hong (BN) - 1,474

3. Low Chee Leong (PH) - 8,280

Jumlah pengundi: 28,777

------------------------------------------------------------------------------------

7.05 malam: Keputusan TIDAK RASMI DUN Sungai Udang menunjukkan PN mendahului pencabar lain selepas selesai kiraan undi di 24 daripada 48 saluran mengundi.

Undi awal di DUN Sungai Udang berpihak kepada PN selepas memperoleh 4254 undi, mengatasi calon BN, 3223 undi, sementara calon PH, 642 undi dan bebas, 260 undi.

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN MERLIMAU : BN mendahului

1. Azrin Ab Majid (PH-Amanah) - 631

2. Dr Muhamad Akmal Saleh (BN-UMNO) - 1603

3. Abd Alim Shapie (PN-PAS) - 480

Jumlah pengundi: 14,014

------------------------------------------------------------------------------------

6.55 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN AYER KEROH: PH mendahului

1. Datuk Seri Micheal Gan Peng Lam (PN) - 953

2. Kerk Chee Yee (PH) - 4,080

3. Yong Fun Juan (BN) - 1,527

Jumlah pengundi: 25,945

------------------------------------------------------------------------------------

6.53 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Kelebang: BN mendahului

1. Bakri Jamaluddin (PN) - 1,693

2. Datuk Lim Ban Hong (BN) - 2,128

3. Datuk Gue Teck (PH) - 2,007

Jumlah pengundi: 19,976

------------------------------------------------------------------------------------

6.50 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Ayer Molek: BN mendahului

1. Datuk Rahmad Mariman (BN) - 817

2. Ahmad Muaz Idris (Bebas) - 13

3. Mohd Fadly Samin (PN) - 410

4. Mohd Rafee Ibrahim (PH) - 431

Jumlah pengundi: 17,863

------------------------------------------------------------------------------------

6.55 petang: Jabatan Kesihatan Negeri (JKN) Melaka menjalankan siasatan lanjut berhubung kes seorang pengundi positif COVID-19 di daerah Alor Gajah - Pengarah JKN, Dr Rusdi Abd Rahman.

------------------------------------------------------------------------------------

6.50 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Bandar Hilir: PH mendahului

1. Mak Chee Kin (Bebas) - 68

2. Leng Chau Yen (PH) - 2,657

3. Lee Kah Sean (BN) - 571

4. Clarice Chan Ming Wang (PN) - 299

Jumlah pengundi: 19,909

------------------------------------------------------------------------------------

Calon PN DUN Telok Mas, Datuk Mohd Rafiq Naizamohideen tiba di Pusat Mengundi di Kompleks Sukan Komuniti Krubong. - Foto NSTP
Calon PN DUN Telok Mas, Datuk Mohd Rafiq Naizamohideen tiba di Pusat Mengundi di Kompleks Sukan Komuniti Krubong. - Foto NSTP

6.52 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN TELOK MAS : BN mendahului

1. Datuk Mohd Rafiq Naizamohideen (PN-Bersatu) - 196

2. Muhammad Ariff Adly Mohammad (Bebas/IND) - 5

3. Datuk Ashraf Mukhlis Minghat (PH-Amanah) - 93

4. Datuk Abdul Razak Abdul Rahman (BN-UMNO) - 479

JUMLAH PENGUNDI - 20,712

------------------------------------------------------------------------------------

6.50 petang: N16: AYER KEROH:

KEPUTUSAN TIDAK RASMI : BN mendahului

1. Datuk Seri Micheal Gan Peng Lam (PN-Gerakan) - 346

2. Kerk Chee Yee (PH-DAP) - 335

3. Yong Fun Juan (BN-MCA) - 438

Jumlah pengundi : 25,945

------------------------------------------------------------------------------------

6.45 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Rembia:

1. K.Murali (Bebas) - 10

2. Zamri Pakiri (PH) - 324

3. Sabarudin Kudus (Bebas) - 9

4. Datuk Muhammad Jailani Khamis (BN) - 584

5. Zamzuri Arifin (PN) - 282

Jumlah pengundi: 15,756

------------------------------------------------------------------------------------

6.45 petang: N19: KESIDANG

KEPUTUSAN TIDAK RASMI : PH dahului

1. Seah Shoo Chin (PH-DAP) - 1414

2. Patrick Ng Chin Kae (PN-Gerakan) - 269

3. Leong Hui Ying (BN-MCA) - 388

------------------------------------------------------------------------------------

Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) menurunkan kain rentang selepas tamat masa mengundi pada PRN Melaka ketika tinjauan di Pusat Mengundi SMK Cannosa Convent, Melaka. - NSTP/Syafeeq Ahmad
Petugas Suruhanjaya Pilihan Raya (SPR) menurunkan kain rentang selepas tamat masa mengundi pada PRN Melaka ketika tinjauan di Pusat Mengundi SMK Cannosa Convent, Melaka. - NSTP/Syafeeq Ahmad

6.40 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Rim: BN mendahului

1. Azalina Abdul Rahman (PN) - 276

2. B. Prasanth Kumar (PH) - 204

3. Datuk Khaidhirah Abu Zahar (BN) - 459

Jumlah pengundi: 13,672

------------------------------------------------------------------------------------

6.40 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Kelebang: PH mendahului

1. Bakri Jamaluddin (PN) - 464

2. Datuk Lim Ban Hong (BN) - 708

3. Datuk Gue Teck (PH) - 850

Jumlah pengundi: 19,976

------------------------------------------------------------------------------------

*Kemaskini undi awal tentera

6.40 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Sungai Udang: PN mendahului

1. Datuk Seri Mohamad Ali Mohamad (BN) - 2500

2. Dr Mohd Aleef Yusof (PN) - 3504

3. Hasmorni Tamby (PH) - 360

4. Mohd Zahar Hashim (Bebas) - 211

------------------------------------------------------------------------------------

Calon BN DUN Sungai Udang, Datuk Seri Mohamad Ali Mohamad memasukkan kertas undi ke dalam kotak undi sempena PRN Melaka di Pusat Pengundian di Sekolah Jenis Kebangsaan Cina Lih Jen, Pokok Mangga hari ini. - Foto BERNAMA
Calon BN DUN Sungai Udang, Datuk Seri Mohamad Ali Mohamad memasukkan kertas undi ke dalam kotak undi sempena PRN Melaka di Pusat Pengundian di Sekolah Jenis Kebangsaan Cina Lih Jen, Pokok Mangga hari ini. - Foto BERNAMA

*Kemaskini undi awal tentera

6.40 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Sungai Udang: PN mendahului

1. Datuk Seri Mohamad Ali Mohamad (BN) - 1,640

2. Dr Mohd Aleef Yusof (PN) - 2354

3. Hasmorni Tamby (PH) - 284

4. Mohd Zahar Hashim (Bebas) - 154

------------------------------------------------------------------------------------

6.22 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Sungai Udang: PN mendahului

1. Datuk Seri Mohamad Ali Mohamad (BN) - 1,012

2. Dr Mohd Aleef Yusof (PN) - 1502

3. Hasmorni Tamby (PH) - 151

4. Mohd Zahar Hashim (Bebas) - 82

------------------------------------------------------------------------------------

6.15 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Lendu: BN mendahului

1. Abdullah Mahadi (PN) - 80

2. Mohamad Asri Ibrahim (PH) - 19

3. Datuk Seri Sulaiman Md Ali (BN) - 185

------------------------------------------------------------------------------------

6 petang: KEPUTUSAN TIDAK RASMI DUN Bandar Hilir: BN mendahului

1. Mak Chee Kin (Bebas) - 11

2. Leng Chau Yen (PH) - 54

3. Lee Kah Sean (BN) - 289

4. Clarice Chan Ming Wang (PN) - 187

------------------------------------------------------------------------------------

SAAT AHKIR... Anggota polis membantu seorang pengundi yang hadir pada saat-saat akhir di Pusat Undi Sekolah Menengah Kebangsaan Tun Mutahir di Batu Berendam hari ini. - Foto BERNAMA
SAAT AHKIR... Anggota polis membantu seorang pengundi yang hadir pada saat-saat akhir di Pusat Undi Sekolah Menengah Kebangsaan Tun Mutahir di Batu Berendam hari ini. - Foto BERNAMA

6 petang: Keputusan TIDAK RASMI DUN Bemban: PN mendahului

1. Dr Mohd Yadzil Yaakub (PN) - 136 undi

2. Azmi Kamis (Bebas)

3. Ng Choon Koon (Bebas)

4. Tey Kok Kiew (PH) - 4 undi

5. Datuk Koh Chin Han (BN) - 71

------------------------------------------------------------------------------------

6 petang: Keputusan TIDAK RASMI DUN Ayer Keroh: BN mendahului

1. Datuk Seri Micheal Gan Peng Lam (PN) - 270 undi

2. Kerk Chee Yee (PH) - 36 undi

3. Yong Fun Juan (BN) - 333 undi

------------------------------------------------------------------------------------

------------------------------------------------------------------------------------

Penyelia Pusat Mengundi, Nor Azman Mat Nor menutup pintu masuk pusat mengundi Sekolah Kebangsaan Ayer Keroh tepat jam 5.30 petang pada Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah
Penyelia Pusat Mengundi, Nor Azman Mat Nor menutup pintu masuk pusat mengundi Sekolah Kebangsaan Ayer Keroh tepat jam 5.30 petang pada Pilihan Raya Negeri (PRN) Melaka. - NSTP/Asyraf Hamzah

5.40 petang: Sekarang proses kiraan kertas undi sedang berjalan di 217 pusat mengundi bagi PRN Melaka

------------------------------------------------------------------------------------

Berita Harian X